Blog

Jaki „słoiczek” wybrać dla dziecka? Wielki przegląd dań gotowych dla dzieci, część pierwsza – HIPP, Humana, Babydream

Dlaczego „słoiczek” nie powinien być podstawą diety?

  •  Dzieci powinny poznawać różne konsystencje. Najważniejszy dla nauki prawidłowego żucia jest czas pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia dziecka. Nawet niemowlaki u których nie stosuje się blw, najpóźniej w ósmym miesiącu powinny dostawać grudki, kawałki i żywność „do rączki”. Oczywiście dziecko, które je tylko papki przez pierwszy rok życia, też kiedyś nauczy się żuć. Ale może mieć z tym duże trudności. A takie problemy mogą wyjść na przykład 27 lat później, kiedy dowie się, że przez nieprawidłowe prawidłowe żucie za bardzo ściera sobie kły i naciska na zęby trzonowe, co powoduje ich pękanie. I przydałyby się korony za 1200zł na zęba…
    Żaden blender nie zmieli jedzenia do słoiczkowej konsystencji. A przecież można też rozgnieść produkty spożywcze widelcem, posiekać, zetrzeć na tarce, przetrzeć przez sitko…jest tyle rozmaitych form jedzenia do spróbowania!

Więcej o grudkach i kawałkach przeczytacie u Gosi Jackowskiej.

  •  Do około 18-24 miesiąca życia dziecka mamy czas na wprowadzenie jak największej ilości smaków. Potem nadchodzi wielkie NIE, kiedy to dziecko odrzuca większość jedzonych produktów. Niektóre wrócą do jego jadłospisu, inne nie, ale im więcej ich wprowadzimy, tym większa szansa że przez kolejne lata dziecko będzie chciało jeść coś więcej, niż bułkę z masłem. Słoiczki, mimo wyścigu producentów, nie mają zbyt różnorodnych smaków (w praktyce, bo oczywiście nazwy dań są wybitnie różnorodne). Podczas normalnego posiłku, nawet w postaci rozdrobnionej, możemy w jednym posiłku podać 3-4 produkty, bez robienia z nich jednej papki. Biorąc pod uwagę zalecaną ilość posiłków w ciągu dnia (2-3 do końca ósmego miesiąca życia), możemy podać dziecku 6-12 różnorodnych produktów dziennie. Słoiczki nie dają takiej możliwości.
  •   Słoiczki nie zawierają pełnoziarnistych produktów, takich jak kasze gruboziarniste, ryż długoziarnisty czy basmati, bogatych w minerały, witaminy i błonnik. Niektóre zawierają za to różne bezwartościowe zapychacze (mąki, skrobie, grysiki, mielony makaron). Zapychacze, jak nazwa wskazuje, zapychają (naprawdę mały) żołądek, w którym brakuje później miejsca na wartościowe jedzenie.
  •  Jednym z najważniejszych celów rozszerzania diety jest nadążenie za rosnącym zapotrzebowaniem dziecka na żelazo. Słoiczki są jego bardzo kiepskim źródłem.
  •  Nie bez znaczenia są też straty witaminy C w czasie gotowania produktów. Przypominam, że witamina C ma kluczowe znaczenie dla przyswajania żelaza.
  • W większości przypadków podstawą obiadku jest marchew. Marchew działa zapierająco. No i jak długo można jeść gotowaną marchewkę?
  • Dzieci, których żywienie opiera się na słoiczkach, mają większy problem z akceptacją domowego jedzenia i częściej odmawiają jedzenia różnych produktów niż dzieci  jedzące od początku domowe jedzenie.

Kiedy słoiczki się przydają? Zakładając, że dziecko je akceptuje.

Na wyjazdach! Kiedy nie masz dostępu do kuchni, nie chce Ci się gotować, albo nie wiesz czy znajdziesz w pobliżu odpowiednie sklepy. Kiedy masz kryzys i ledwo masz siłę wstać z łóżka, a co dopiero ugotować obiad. Albo kiedy koniecznie chcesz podać dziecku coś z mięsem, ale bardzo nie chcesz go przygotowywać. Możesz je kupić na zapas i trzymać na czarną godzinę.

Dlaczego w sklepach można kupić słoiczki „po czwartym miesiącu”?

Bo nikt producentom nie zabronił. Nie można produkować i reklamować żywności uzupełniającej dla dzieci młodszych niż czteromiesięczne, więc producenci zaczynają to robić kiedy tylko nikt im nie zabrania, czyli po czwartym miesiącu. O tym kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety, poczytasz TU.

Podział tych dań według wieku niezbyt do mnie przemawia, ale warto pamiętać, że jeśli z jakiegoś powodu rodzice rozszerzają dziecku dietę zanim będzie ono siedziało stabilnie z podparciem, to dozwolone są wyłącznie gładkie przeciery.

Co oznaczają znaki zapytania w tabelach?

W ten sposób oznaczyłam zawartość składników, której producent nie ujawnia. Oznaczenie ilości danego składnika obowiązuje producenta tylko, gdy składnik ten występuje w nazwie (lub jest z nią kojarzony) lub grafice na produkcie, lub też gdy składniki są istotne w celu odróżnienia go od produktów, z którymi mógłby być mylony. Oczywiście, w niektórych przypadkach łatwo policzyć, że skoro produkt zawiera dwa składniki, jednego jest 95%, to drugiego jest pięć, nawet jeśli producent tego nie napisał. Zdecydowałam się jednak na ujednolicenie systemu.

Skąd więc mamy wiedzieć, czy jest danego składnika mało czy dużo?

Wszystkie składniki są wymienione w kolejności malejącej, według ich procentowego udziału w masie produktu. Jeśli czegoś jest więcej – znajdzie się na początku listy. Np. skład: marchew, ziemniaki, indyk, można rozumieć tak, że w produkcie najwięcej jest marchewki, a najmniej indyka.

Kolorem zielonym zaznaczyłam nazwy produktów, których składy uważam za całkiem w porządku. Żółte – to te, co do których mam wątpliwości ze względu na jeden składnik. Czerwone to te, które nie podobają mi się bardzo i co do których mam przynajmniej dwa zarzuty. A główne z nich to:

  • skrobie, mąki, mielony makaron i inne bezsensowne zapychacze, które wnoszą tylko tyle, że zagęszczają zawartość słoiczka. Mały brzuch zapełnia się szybko przez takie składniki, o niewielkiej wartości odżywczej i nie mają już miejsca na nic wartościowego.
  • olej słonecznikowy – o niekorzystnym stosunku kwasów omega 6, do omega 3 (za dużo omega 6), co może powodować i nasilać procesy zapalne w organizmie,
  • dodawanie soli, szczególnie do słoiczków dla dzieci poniżej pierwszego roku życia,
  • słodzenie posiłku sokiem.

Wartość odżywcza

Nie przedstawiam całej wartości odżywczej, a jedynie wybrane jej elementy, takie jak kaloryczność, cukry proste i sód. Podaję wartości na 100 gramów, żeby porównanie było bardziej miarodajne. Zwróćcie na to uwagę, bo jeśli piszę że normy na sód są znacznie przekroczone, a produkt waży 220 gramów, to ilość sodu należy jeszcze pomnożyć razy 2,2.

Producent nie rozróżnia na etykiecie cukrów prostych dodanych i tych z warzyw i owoców. Podaję je jednak dla zorientowania się w wartości odżywczej. Niestety inne działanie będzie miała fruktoza z moreli, której towarzyszy błonnik, a inne działanie będzie miał cukier z soku koncentratu, gdzie błonnika praktycznie nie ma. Niestety nie wszystkie produkty mają oznaczony błonnik, dlatego też nie biorę go pod uwagę w opisie.

Warto też przyjrzeć się kaloryczności produktów (ok.60-70 kcal), która nie jest wyższa od kaloryczności mleka ludzkiego, czy modyfikowanego. Absurdem więc jest zalecanie wcześniejszego rozszerzania diety ze względu na małe przyrosty masy ciała dziecka.

Zaznaczam, że jest to analiza subiektywna i nie musicie się z nią zgadzać. Rozumiem, że ktoś może pomyśleć „rany, to tylko trochę mąki/soku/soli”, szanuję to. Poradnik ma pomóc rodzicom, którzy szukają najlepszych produktów „awaryjnych” dla swoich dzieci. Zaczynamy.

HIPP

1. Pierwsza marchewka

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 g

CENA: 3,19 zł

CENA/100g: 2,55zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 30 kcal

CUKRY/100g: 4,3 g

SÓD/100g: 40 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchew

90

woda

10%

Marchewka, jak marchewka. Pamiętajcie, że gotowana marchew działa zapierająco. Przed użyciem warto dodać kilka kropel oliwy z oliwek, aby przyswoiły się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, bo tego składnika tu zabrakło.

2. Młoda marchew z ziemniakami

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 g

CENA: 3,19 zł

CENA/100g: 2,55 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 43 kcal

CUKRY/100g: 3,8 g

SÓD/100g: 40 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchew

78

ziemniaki

10

woda

?

olej rzepakowy

1,3

Naprawdę przyzwoity skład, jak na pierwszy słoiczek. Prosty skład i nawet parę kropel dobrego tłuszczu się znalazło.

3. Zupka jarzynowa z indykiem (uwaga, ten sam produkt w większym słoiku ma gorszy skład)

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 125 g

CENA: 4,19 zł

CENA/100g: 3,35 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 59 kcal

CUKRY/100g: 2,4 g

SÓD/100g: 30 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

74

– marchew

?

– ziemniaki

?

– kukurydza

?

– por

?

woda

?

mięso z indyka

8

olej rzepakowy

1,5

Przyzwoity, prosty skład. Jest olej, sporo warzyw i mięso.

4. Kluseczki z pomidorami, marchewką i indykiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 125 g

CENA: 4,19 zł

CENA/100g: 3,35 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 66 kcal

CUKRY/100g: 1,9 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

45

– marchew

34

– pomidory

11

woda

?

ugotowany, zmielony makaron

19

mięso z indyka

8

mąka ryżowa

?

olej rzepakowy

?

Zagęstnik w formie mąki ryżowej. Nie jestem fanką tego składu. Mielony makaron tłumaczy tylko docelowa grupa wiekowa (wiele dzieci pięciomiesięcznych nie siedzi jeszcze stabilnie, nawet z podparciem).

5. Zupka dyniowa z kurczakiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 gramów

CENA: 4,19 zł

CENA/100g: 3,35zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 70 kcal

CUKRY/100g: 2,9 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ

woda

?

marchew

28

dynia

15

mięso z kurczaka

8,2

mąka ryżowa

?

morele

5

jabłka

5

olej rzepakowy

1,3

Zapychacz w postaci mąki ryżowej i owoce, zapewne dla uzyskania słodszego smaku. Mi się nie podoba.

6. Marchewka z ziemniaczkami i rybą morską

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 125 gramów

CENA: 4,19

CENA/100g: 3,35 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 56 kcal

CUKRY/100g: 1,9 g

SÓD/100g: 40 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

56

– marchew

36

– ziemniaki

20

woda

?

ryba morska

8

mąka ryżowa

?

olej rzepakowy

2

Nie wiemy jaka to ryba morska. Źródłem cennych kwasów omega 3 raczej nie jest, bo na etykiecie nie wymieniono ani kwasu DHA, ani EPA. Jest tylko kwas alfa-linolenowy z oleju rzepakowego. Mąka ryżowa jako zagęstnik :(.

7. Rosołek z kurczaka z kaszą manną

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 55 kcal

CUKRY/100g: 2,2 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

56

– marchew

36

– ziemniaki

20

woda

?

ryba morska

8

mąka ryżowa

?

olej rzepakowy

2

Serio? Sok winogronowy? Może i do smaku, ale nie wiem po co dosładzać produkty dla dzieci (oczywiście oprócz celów marketingowych. Wiadomo przecież, że jak dziecku posmakuje, to mama kupi jeszcze kilka razy).

8. Zupka warzywna z indykiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 57 kcal

CUKRY/100g: 2,4 g

SÓD/100g: 30 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

58

– ziemniaki

?

– cebula

?

– pasternak

?

woda

?

mięso z indyka

8

sok winogronowy

?

olej rzepakowy

1,3

mąka ryżowa

?

Niespodzianka! To coś zupełnie innego niż „zupka jarzynowa z indykiem” tej firmy ;). To kolejny dowód na to, że warto czytać etykiety. „Warzywna” zawiera sok winogronowy, „jarzynowa” nie, „jarzynowa” ma więcej warzyw (74%), „warzywna mniej (58%). „Warzywna” zawiera też zagęstnik – mąkę ryżową.  Nie polecam.

9. Dynia z indykiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 59 kcal

CUKRY/100g: 2,9 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

75

– dynia

60

– ziemniaki

?

woda

?

mięso z indyka

8

olej rzepakowy

1,5

Bardzo przyzwoity skład, nie można się do niczego przyczepić. Dowód na to, że można lepiej.

10. Potrawka z ziemniaczkami i królikiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 5 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 65 kcal

CUKRY/100g: 0,4 g

SÓD/100g: < 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

46

– ziemniaki

39

-koper włoski

5

– cebula

?

woda

?

mięso z królika

8

olej rzepakowy

2,4

skrobia ryżowa

?

No i było nienajgorzej, a tu nagle hyc, na końcu składu skrobia. Jako ostatnia, więc nie ma jej dużo, ale niesmak pozostał.

11. Rosołek z kluseczkami i indykiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 67 kcal

CUKRY/100g: 1,6 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

woda

?

ugotowany makaron

11

ugotowany, zmielony makaron

11

marchew

10

mięso z indyka

8

seler

6

sok winogronowy

?

pasternak

5

por

3

natka pietruszki

?

olej rzepakowy

1,8

mąka ryżowa

?

Produkt zawiera kawałki makaronu – to na plus. Ale zawiera też jeden niepotrzebny składnik. Zjedlibyście zmielony makaron? Smacznego. To zwykły zapychacz. Do tego słodzenie sokiem i zagęstnik w postaci mąki ryżowej. Nie, nie, nie.

12. Zupa koperkowa z ryżem i indykiem

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 65 kcal

CUKRY/100g: 1,4 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

20

– marchew

14

– seler

?

– por

?

ugotowany ryż

18

mięso z indyka

8

sok jabłkowy z soku zagęszczonego

?

olej rzepakowy

1,9

koperek

0,2

Minus za słodzenie (sokiem) i mały minus za małą ilość warzyw.

13. Zupka pomidorowa delikatny krem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 200 g

CENA: 5,29 zł

CENA/100g: 2,78 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 66 kcal

CUKRY/100g: 3,1 g

SÓD/100g: 110 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

65

– pomidory

56

– marchew

?

– cebula

?

– seler

?

odtłuszczone mleko

?

ugotowany, zmielony makaron

?

śmietana

2,5

olej kukurydziany

?

sól jodowana

?

odtłuszczone mleko w proszku

?

pieprz

?

To jest bardzo, bardzo, bardzo zły produkt. Odtłuszczone mleko, mleko w proszku, śmietana – dodatkowe źródło białka, przyczyniające się do rozwoju otyłości, niepotrzebne nasycone kwasy tłuszczowe przyczyniające się do miażdżycy, olej kukurydziany o niekorzystnym stosunku kwasów omega 6 do omega 3 – wspiera procesy prozapalne. Do tego zapychający zmielony makaron i jeszcze sól! Porównajcie ilość sodu z poprzednimi składami. Maksymalne spożycie sodu dla dziecka poniżej 12 m.ż to 400 miligramów, dla dziecka 1-3 r.ż 750 miligramów. 110 mg nadal nie wydaje Ci się dużą ilością? No to policzmy…

Mleko ludzkie dostarcza ok. 17 mg sodu/100g mleka. W wieku siedmiu miesięcy zapotrzebowanie energetyczne to ok.600 kcal. W drugim półroczu życia, mleko dostarcza 55-70% energii. Przyjmijmy 60 procent, czyli 360 kilokalorii, czyli około pół litra mleka. Pół litra mleka kobiecego dostarcza 85 mg sodu. Dodajmy do tego jedną kromkę chleba, czyli ulubionego produktu dzieci i już mamy 326 mg sodu w diecie. Z samego mleka i chleba. Przypominam, że norma wynosi 400 miligramów, więc naprawdę łatwo ją przekroczyć. A już szczególnie, podając taki produkt.

U dzieci do pierwszego roku życia (a najlepiej do trzeciego, albo i dłużej), nie dodajemy soli do potraw, do gotowania itd. Od czasu do czasu można podać coś, co sól zawiera, ale jest wartościowym produktem, np. kiszonki.

14. Pasta Bambini – Spaghetti z pomidorami i mozzarellą

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 69 kcal

CUKRY/100g: 2,8 g

SÓD/100g: 30 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

61

– pomidory

31

– marchew

?

– cebula

?

– cukinia

?

ugotowany makaron

19

odtłuszczone mleko

?

mozzarella

3

ugotowany, zmielony makaron

?

olej rzepakowy

2

odtłuszczone mleko w proszku

?

przyprawy

?

Znów zmielony makaron i mleko w proszku. Nie widzę sensu podawania takiego produktu.

15. Risotto z brokułami

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 68 kcal

CUKRY/100g: 0,4 g

SÓD/100g: <20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

47

marchew

?

pomidory

?

cukinia

?

cebula

?

woda

?

ugotowany kuskus

11

mięso z kurczaka

8

mango

?

mąka pszenna

?

olej rzepakowy

1,6

przyprawy

?

Za mąkę pszenną produkt otrzymuje kolor żółty. Reszta składu jest w porządku, chociaż ilość warzyw nie powala.

16. Risotto z marchewką i indykiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 65 kcal

CUKRY/100g: 1,2 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

38

– marchew

30

– ziemniaki

8

woda

?

ugotowany ryż

15

mięso z indyka

8

olej rzepakowy

1,2

Dobry, krótki skład. Ten produkt mogę polecić. Dodatkową zaletą jest dobra, w porównaniu z powyższymi produktami, cena za 100 g produktu.

17. Młode jarzynki z ryżem i cielęciną

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 66 kcal

CUKRY/100g: 1,4 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

39

– marchew

?

– kalafior

?

woda

?

ugotowany ryż

16

mięso cielęce

8

olej rzepakowy

2,5

Skład produktu jest bardzo dobry. I w dobrej cenie.

18. Kuskus z warzywami i kurczakiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 68 kcal

CUKRY/100g: 2,2 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa

47

marchew

?

pomidory

?

cukinia

?

cebula

?

woda

?

ugotowany kuskus

11

mięso z kurczaka

8

mango

?

mąka pszenna

?

olej rzepakowy

1,6

przyprawy

?

Ten słoiczek dostaje tylko żółtą kartkę, bo jednak mango to trochę lepiej niż sok z koncentratu, ale jednak podejrzewam że to nie o smak mango tu chodzi. Owoc bowiem znajduje się prawie na końcu składu. Celem więc jest raczej dosłodzenie, bez dodawania cukru z cukierniczki. Wiadomo, do mango nikt się nie przyczepi. A dzieci coraz bardziej i bardziej kochają słodkie. I tylko słodkie. W końcu, skoro nawet obiad ma taki smak…Żółty kolor za mąkę pszenną.

19. Ziemniaki z buraczkami, jabłkiem i delikatną wołowiną

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 80 kcal

CUKRY/100g: 3 g

SÓD/100g: <20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

35

– ziemniaki

20

– buraki

13

– cebula

?

woda

?

jabłka

16

mięso wołowe

10

skrobia ryżowa

?

olej rzepakowy

2,4

Za ciekawą propozycję, bez marchwi na pierwszym miejscu, chciałoby się dać zielony kolor, ale jednak skrobia ryżowa odstrasza.

20. Makaron z rybą morską i brokułami

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 70 kcal

CUKRY/100g: 0,9 g

SÓD/100g: 40 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

woda

?

ugotowany makaron

25

ryba morska

12

marchew

12

brokuły

5

śmietana

3

cebula

?

olej rzepakowy

1,7

mąka pszenna

?

skrobia ryżowa

?

sok z cytryny z soku zagęszczonego

?

Mogło być dobrze – co prawda nie wiemy jaka to ryba morska,  niestety raczej nie tłusta. Za to później pojawiają się aż dwa zagęstniki – mąka pszenna i skrobia ryżowa.

21. Jarzynki z kurczakiem i kluseczkami

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 11 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 5,49 zł

CENA/100g: 2,50 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 71kcal

CUKRY/100g: 1,3 g

SÓD/100g: 110mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

43

– pomidory

?

– marchew

?

– zielony groszek

?

– cebula

?

woda

?

ugotowany makaron

21

mąka pszenna

?

olej rzepakowy

1,6

sól jodowana

?

W punkcie 13 dokładniej opisałam, co myślę o używaniu soli w takich produktach. Dodatkowo mamy tu mąkę pszenną.

22. Dynia z ziemniaczkami i kurczakiem

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 11 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 7,99 zł

CENA/100g: 3,20 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 72 kcal

CUKRY/100g: g

SÓD/100g: 110 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

45

– ziemniaki

19

-marchew

?

– dynia

7

woda

?

mięso z kurczaka

8,5

mąka kukurydziana

?

skrobia

?

olej rzepakowy

?

sól jodowana

0,28

W punkcie 13 dokładniej opisałam, co myślę o używaniu soli w takich produktach. Dodatkowo mamy tu mąkę kukurydzianą i skrobię. Lepiej wybrać inną propozycję.

23. Pasta Bambini Rigatoni Napoli

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 11 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 7,99 zł

CENA/100g: 3,20 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 76 kcal

CUKRY/100g: 2,3 g

SÓD/100g: 110 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

61

– pomidory

39

– cukinia

?

– marchew

?

– seler

?

– cebula

?

ugotowany makaron

25

odtłuszczone mleko

?

olej rzepakowy

0,8

skrobia ryżowa

?

mąka pszenna

?

tarty twardy ser

0,8

odtłuszczone mleko w proszku

?

sól jodowana

?

przyprawy

?

W punkcie 13 dokładniej opisałam, co myślę o używaniu soli w takich produktach. Poza tym, mamy i mąkę pszenną i skrobię ryżową.

24. Pasta Bambini Tagliatelle w sosie szpinakowo-serowym

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 11 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 7,99 zł

CENA/100g: 3,20 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 80 kcal

CUKRY/100g: 2,3 g

SÓD/100g: 11 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

odtłuszczone mleko

?

ugotowany makaron

21

woda

?

szpinak

7

mąka pszenna

?

śmietana

?

cebula

?

tarty twardy ser

1,7

olej rzepakowy

1,3

sól

?

Sól (patrz punkt 13) to jedno, mąka pszenna jako zapychacz to drugie, ale tu jest tylko 11% warzyw :/.

25. Spaghetti Bolognese

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 15 miesięcy (?) (niedługo wprowadzą słoiczki dla dzieci 120 miesięcy…)

MASA: 250 g

CENA: 7,99 zł

CENA/100g: 3,20 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 72 kcal

CUKRY/100g: 1,9 g

SÓD/100g: 190 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

66

– pomidory

45

– marchew

?

– cebula

?

– seler

?

ugotowany makaron

23

mięso wołowe

5

olej rzepakowy

1,8

zmielony makaron

?

mąka ryżowa

?

sól

?

przyprawy

?

Producentowi sypnęło się trochę więcej soli, więc po prostu zmienił grupę docelową. 190 mg sodu to około 1/4 maksymalnego dopuszczalnego spożycia w tym wieku. A takie dziecko powinno już dostawać 3-4 posiłki i 1-2 przekąski. Przekroczenie tej granicy jest praktycznie gwarantowane. Nie mogło się też obejść bez zmielonego makaronu i mąki ryżowej. Ja tylko delikatnie przypomnę, że od ok.10 miesiąca, nawet dzieci nie blw, powinny już jeść posiłki z rodzinnego stołu. Nie słoiczki.

26. Makaron z łososiem, marchewką i brokułami

FIRMA: HIPP

WIEK: Min. 15 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 7,99 zł

CENA/100g: 3,20 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 70 kcal

CUKRY/100g: 1,2 g

SÓD/100g: 180 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

32

– marchew

20

– brokuły

10

– cebula

?

woda

?

ugotowany makaron

17

łosoś

8

ugotowany zmielony makaron

?

śmietana

3

olej rzepakowy

1,3

mąka ryżowa

?

sok cytrynowy z soku zagęszczonego

?

natka pietruszki

?

sól

?

Właściwie zastrzeżenia mam takie same, jak w poprzednim punkcie. Dodam tylko,że kiedy produkt ma w nazwie „z brokułami”, 100 gramów brokułów wygląda TAK, a tu mamy ich zaledwie 25 g, to jest to trochę zabawne…

HUMANA

27. Dynia puree

FIRMA: Humana

WIEK: Min. 4miesiące

MASA: 80 g

CENA: 3,79 zł

CENA/100g: 4,74 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 27 kcal

CUKRY/100g: 3,6 g

SÓD/100g: 8 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

dynia

93

woda

?

Ciężko się tu do czegoś przyczepić. Przed użyciem dodaj kilka kropel oleju rzepakowego/lnianego lub oliwy z oliwek.

28. Marchewka puree

FIRMA: Humana

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 80 g

CENA: 3,79zł

CENA/100g: 4,74 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 27 kcal

CUKRY/100g: 3,8 g

SÓD/100g: 50 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchew

80

woda

?

Ciężko się tu do czegoś przyczepić. Przed użyciem dodaj kilka kropel oleju rzepakowego/lnianego lub oliwy z oliwek. I pamiętaj, że marchew działa zapierająco.

29. Zupka jarzynowa

FIRMA: Humana

WIEK: Min. 6 miesięcy

MASA: 190g

CENA: 5,99 zł

CENA/100g: 3,15 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 63 kcal

CUKRY/100g: 3,8 g

SÓD/100g: 52 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

56

– marchew

23

– ziemniaki

16

– puree pomidorowe

10

– kalafior

4

– koper włoski

?

odtłuszczone mleko

34

woda

?

mąka ryżowa

?

śmietanka

2

olej rzepakowy

?

lubczyk

?

Przed ukończeniem pierwszego roku życia produkty mleczne (krowie) powinny być tylko niewielkim dodatkiem, a tu stanowią aż 34 procent produktu. Dodatkowo mamy śmietankę i mąkę ryżową.

30. Obiadek pomidorowo-warzywny z makaronem

FIRMA: Humana

WIEK: Min. 6 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,99 zł

CENA/100g: 3,15 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 86 kcal

CUKRY/100g: 6,1 g

SÓD/100g: 106 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

85

puree pomidorowe

44

marchewka

41

odtłuszczone mleko w proszku

?

kasza manna

?

makaron

3

olej rzepakowy

?

woda

?

Co prawda tylko jeden składnik mi się bardzo nie podoba (mleko w proszku), ale za to spójrzcie na sód. Aż 1/4 maksymalnej dawki dla dziecka w tym wieku! I to w 100 gramach, a słoiczek ma 190g. A producent chwali się, że to danie nie zawiera soli. I co z tego?

31. Obiadek warzywa z ryżem i indykiem

FIRMA: Humana

WIEK: Min. 6 miesięcy

MASA: 190 g

CENA: 5,99 zł

CENA/100g: 3,15 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 66 kcal

CUKRY/100g: 1,2 g

SÓD/100g: 55 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

woda

?

warzywa:

24

– marchew

21

– puree pomidorowe

3

indyk

8

mąka pełnoziarnista ryżowa

?

mąka kukurydziana

?

olej rzepakowy

?

Jednym z zapychaczy jest co prawda mąka pełnoziarnista, a nie oczyszczona, ale zapychacze są dwa (jeszcze mąka kukurydziana), więc produkt dostaje czerwoną kartkę. Gdyby nie bardzo mała ilość warzyw, byłabym skłonna rozważyć żółtą.

BABYDREAM

32. Młoda marchewka

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 g

CENA: 2,49 zł

CENA/100g: 1,99 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 40 kcal

CUKRY/100g: 3,9 g

SÓD/100g: 53 mg

* W produktach babydream producent nie podaje zawartości sodu. Podana ilość jest przeliczona przeze mnie na podstawie zawartości soli deklarowanej na etykiecie. Jeśli na liście składników nie ma soli, to znaczy że nie została ona dosypana przez producenta, a jedynie wynika właśnie z zawartości sodu w naturalnych produktach. Producent przeliczył to na sól i w tej formie podał na etykiecie.

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchewka

80

woda

?

olej rzepakowy

?

olej słonecznikowy

?

Do tej pory najtańszy przecier z marchewki. I nareszcie ktoś pomyślał o dodaniu oleju. Szkoda, że także słonecznikowego (niekorzystny stosunek kwasów omega 6 do omega 3, działanie prozapalne). Jak widać, nawet puree marchewkowe można zepsuć. ALE – z etykiety wynika, że stosunek kwasów omega 6 do omega 3 jest niewiele większy niż zalecany (maksymalnie 5:1), wynosi 5,55. W celu zachowania konsekwencji ode mnie produkt ma żółtą kartkę, Wy rozważcie na ile nieznaczne przekroczenie zalecanego spożycia Wam przeszkadza.

33. Pasternak

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 g

CENA: 2,49 zł

CENA/100g: 1,99 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 33 kcal

CUKRY/100g: 2,5 g

SÓD/100g: <20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

Pasternak

70

woda

?

olej rzepakowy

?

olej słonecznikowy

?

Ciekawa propozycja, zepsuta olejem słonecznikowym. ALE – z etykiety wynika, że stosunek kwasów omega 6 do omega 3 jest niewiele większy niż zalecany maksymalnie (5:1), wynosi 5,55. W celu zachowania konsekwencji ode mnie produkt ma żółtą kartkę, Wy rozważcie na ile nieznaczne przekroczenie norm Wam przeszkadza.

34. Danie mięsne z kurczaka

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 3,99 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 98 kcal

CUKRY/100g: 0 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

woda

?

mięso z kurczaka

40

skrobia ryżowa

?

skrobia kukurydziana

?

olej rzepakowy

1

Nadmiar białka we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy typu drugiego w późniejszym wieku. Nie wspomnę już o tym, przy nadmiernym spożyciu białka, nerki muszą wykonać pracę ponad swoje zwykłe możliwości. Po raz kolejny pominę milczeniem pomysł podawania dzieciom czteromiesięcznym czegoś innego niż mleko. Jednak przyjmijmy, że mówimy o dziecku sześciomiesięcznym. Zapotrzebowanie na białko u takiego malucha to 8-9 gramów na dobę. Mleko (przy założeniu, że stanowi 60% całkowitego zapotrzebowania na energię*) dostarcza mu około 5 g białka na dobę. Ten słoiczek w 40% składa się z mięsa kurczaka, czyli użyto tu 50 gramów mięsa. Wiecie ile białka to oznacza? 9,4 grama. Nie obyło się bez skrobi, i to dwóch rodzajów. Aha, jak na razie jest to rekordzista cenowy.

* W drugim półroczu życia, mleko dostarcza 55-70% energii. Przyjmuję wartość 60 procent, czyli 360 kilokalorii, czyli około pół litra mleka.

35. Danie mięsne z wołowiną

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 125 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 3,99 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 100 kcal

CUKRY/100g: 0 g

SÓD/100g: 30 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

woda

?

mięso wołowe

40

skrobia

?

olej rzepakowy

0,8

Bardzo nie polecam (patrz punkt 34).

36. Młoda marchewka z ziemniakami

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 87 kcal

CUKRY/100g: 3 g

SÓD/100g: 30 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

84

– marchewka

69

– ziemniaki

15

woda

?

olej rzepakowy

?

olej słonecznikowy

?

Minus za olej słonecznikowy.

ALE – z etykiety wynika, że stosunek kwasów omega 6 do omega 3 jest niewiele większy niż zalecany maksymalnie (5:1), tu wynosi 5,25. W celu zachowania konsekwencji ode mnie produkt ma żółtą kartkę, Wy rozważcie na ile nieznaczne przekroczenie norm Wam przeszkadza.

37. Rozmaitości warzywne

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 54 kcal

CUKRY/100g: 2,1 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

70,5

– marchewka

39

– ziemniaki

17

– groszek

8,5

woda

?

grysik ryżowy

?

cebula

?

olej rzepakowy

?

olej słonecznikowy

?

Grysik zapychacz i baaardzo niekorzystny stosunek kwasów omega 6 do omega 3 (8:1, przy zalecanym maksymalnie 5:1). Oczywiście sprawcą zamieszania jest olej słonecznikowy.

38. Szpinak ze śmietaną i warzywami

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 56 kcal

CUKRY/100g: 1,4 g

SÓD/100g: 32 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

71,3

– szpinak

40

– ziemniaki

31,3

chude mleko

?

bita śmietana

2,6

olej rzepakowy

?

olej słonecznikowy

?

Podawanie produktów z mleka krowiego przed pierwszym rokiem życia, nie jest najlepszym pomysłem, ale powiedzmy że nie ma tu zawrotnych ilości. Ale bita śmietana, serio? Olej słonecznikowy jest w dobrych proporcjach z rzepakowym, więc tu się nie czepiam.

39. Marchewka z ziemniakami i mintajem

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 57 kcal

CUKRY/100g: 1,6 g

SÓD/100g:SÓD/100g: 40 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchew

36

woda

?

ziemniaki

22

mintaj

8

mąka ryżowa

?

olej rzepakowy

1

Szkoda że znów wszystko smakuje marchewką, ale gdyby nie ta mąka ryżowa, nie miałabym się do czego przyczepić.

40. Marchewka z ziemniakami i wołowiną

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 60 kcal

CUKRY/100g: 2,4 g

SÓD/100g:15 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchew

40

woda

?

ziemniaki

24

mięso wołowe

8

olej rzepakowy

1

No i jaki ładny skład! Co prawda, znowu marchew na pierwszym miejscu, ale nie ma tu żadnych niepożądanych składników i zapychaczy. Z czystym sumieniem polecam.

UWAGA: Dla dzieci po 7 miesiącu istnieje podobny produkt „warzywa z ziemniakami i wołowiną”, jego skład to kulinarny koszmar, więc zwracajcie uwagę na etykiety.

41. Pasternak z ryżem i indykiem

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 59 kcal

CUKRY/100g: 1,2 g

SÓD/100g: <20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

Pasternak

38

woda

?

ryż gotowany

15

indyk

8

mąka ryżowa

?

olej rzepakowy

1

Mogłoby być ciekawie, dla urozmaicenia i zagęszczenia jest nawet gotowany ryż. Ale nie, trzeba było dać mąkę…

42. Spaghetti Bolognese

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 57 kcal

CUKRY/100g: 1,6 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

pomidory

28

makaron gotowany i zmielony

21

woda

?

marchew

19

wołowina

5

pasternak

4

mąka pszenna

?

olej rzepakowy

1

bazylia

?

oregano

?

Makaron jest zmielony, ale nie ma innej możliwości, skoro produkt reklamowany jest już do czteromiesięcznych odbiorców. Plus za bazylię, oregano i pomidory zamiast marchewki na pierwszym miejscu (co w sumie w spaghetti bolognese dziwić nie powinno, ale w tej kategorii produktów jednak zaskakuje). Minus za mąkę pszenną.

43. Warzywa z ogrodu z makaronem

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 4 miesiące

MASA: 190 g

CENA: 3,99 zł

CENA/100g: 2,10 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 45 kcal

CUKRY/100g: 2,1 g

SÓD/100g: 20 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

marchew

40

makaron gotowany i zmielony

23

woda

?

pomidory

11

szpinak

5

pasternak

3

por

1

olej rzepakowy

1

Nazwa dość zabawna, ale skład całkiem w porządku. Makaron musi być zmielony ze względu na potencjalną grupę docelową (min. 4 miesiące).

44. Warzywa z szynką i makaronem

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 4,49 zł

CENA/100g: 2,04 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 70 kcal

CUKRY/100g: 1,8 g

SÓD/100g: 140 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

42,5

– marchewka

22

– przecier pomidorowy

17,5

– kukurydza

3

woda

?

szynka z mięsa wieprzowego

9

makaron gotowany

9

cebula

?

skrobia ryżowa

?

skrobia kukurydziana

?

olej rzepakowy

0,5

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

natka pietruszki

?

Ta natka pietruszki na końcu, to jak umarłemu kadzidło. Ten produkt to absolutny koszmar w kontekście żywienia niemowląt. Nie dość, że bogata w sód szynka, to jeszcze producent dodał tu sól! Jak już w wielokrotnie wspomniałam w tym wpisie (patrz punkt 13), niemowlętom nie podajemy soli. Można od czasu do czasu podać produkt bogaty w sód, jeśli jest to tego warte (np. kiszone warzywa, które zawierają bakterie probiotyczne), dlatego też soli już do potraw nie dodajemy. Górną granicę norm, czyli 400 mg, naprawdę łatwo przekroczyć, a ten produkt dostarcza aż 308 miligramów sodu! Oczywiście w składzie dwa rodzaje skrobi i olej słonecznikowy. Dramat.

45. Ryż z warzywami i mięsem z indyka

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 4,49 zł

CENA/100g: 2,04 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 70 kcal

CUKRY/100g: 2,3 g

SÓD/100g: 132 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

53,5

– marchewka

40

– przecier pomidorowy

10,5

– kukurydza

3

woda

?

ryż gotowany

12

mięso z indyka

9

grysik ryżowy

?

skrobia

?

olej rzepakowy

0,5

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

Powiem tylko tyle: patrz, punkt poprzedni (44) i punkt 13 (w kontekście soli).
I cóż, że wszystko eko?

46. Warzywa z ziemniakami i wołowiną

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 7 miesięcy

MASA: 220 g

CENA: 4,49 zł

CENA/100g: 2,04 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 72 kcal

CUKRY/100g: 1,5 g

SÓD/100g: 132 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

44

– marchewka

22

– ziemniaki

18

– czerwona papryka

4

woda

?

wołowina

9,5

grysik ryżowy

?

cebula

?

masło

1

skrobia kukurydziana

?

olej rzepakowy

0,5

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

natka pietruszki

?

Patrz: punkt 44 i 13 (w kontekście soli).

47. Spaghetti bolognese

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 12 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 2,00 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 78 kcal

CUKRY/100g: 2,0 g

SÓD/100g: 172 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

46,6

– przecier pomidorowy

24,5

– marchew

18

– pasternak

4

woda

?

makaron gotowany

12

wołowina

8

cebula

?

grysik

?

skrobia

?

olej rzepakowy

1

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

pietruszka, zioła

?

Ja to totalnie widzę tak:

– Pani Kasiu, Pani zrobi słoiczek ze spaghetti, wie Pani, trochę makaronu, trochę przecieru, jakieś mięso…

– Ale my już mamy „spaghetti bolognese” dla dzieci po 7 miesiącu.

– No niby tak, ale przydałoby się wprowadzić jakiś nowy  produkt, zróbmy to samo dla dzieci po 12 miesiącu.

– Przecież dzieci po dwunastym miesiącu, są też po siódmym miesiącu…A poza tym roczne dzieci to już chyba jedzą normalne posiłki?

– Proszę mi tu nie dyskutować!

– To co ja mam dodać do tego słoiczka?

– To samo, ewentualnie trochę większy zrobić, ale dorzuci Pani więcej zagęstników, to będzie taniej. Oprócz skrobi jakiś grysik. O, i jeszcze trochę oleju słonecznikowego, to się opłaci. Ha! Wiem! Sól! Soli dużo Pani doda, to dzieci będą wcinać jak warchlaki żołędzie, a rodzice wrócą po kolejny słoiczek do sklepu!

Chyba nie muszę wspominać, że jak dziecko kończy 12 miesięcy, to mu się nerki nagle magicznie nie rozwijają na tyle, żeby mogło zjeść zawartość całej solniczki? 172 miligramy sodu w stu gramach produktu. Ponad 400 w całym słoiku.

48. Risotto warzywne z kurczakiem

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 12 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 2,00 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 58 kcal

CUKRY/100g: 1,4 g

SÓD/100g: 160 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

woda

?

warzywa:

31

– marchew

27

– groszek

4

ryż gotowany

12

mięso z kurczaka

8

cebula

?

grysik ryżowy

?

skrobia ryżowa

?

olej rzepakowy

0,6

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

natka pietruszki

?

Po komentarz odsyłam do punktu 44 i 13.

49. Słodkie ziemniaczki z patelni z warzywami

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 12 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 2,00 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 68 kcal

CUKRY/100g: 3,4 g

SÓD/100g: 172 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

48

– ziemniaki

20

– marchew

14

– słodkie ziemniaki

10

– dynia

4

mleko odtłuszczone

?

cebula

?

grysik ryżowy

?

skrobia

?

olej rzepakowy

0,8

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

pietruszka

?

Po komentarz odsyłam do punktu 44 i 13. A swoją drogą, to na pewno dzięki temu daniu można poznać smak słodkiego ziemniaka, bo jest go tam aż dziesięć procent. Umarłam ze śmiechu.

50. Rigatoni Napoli

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 12 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 2,00 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 82 kcal

CUKRY/100g: 2,7 g

SÓD/100g: 160 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

Warzywa:

52

– przecier pomidorowy

28

– marchewka

10

– cukinia

6

– seler

?

– pasternak

?

gotowany makaron

18

mleko odtłuszczone

?

cebula

?

skrobia ryżowa

?

ser mozzarella

2,3

grysik ryżowy

?

twardy ser typu włoskiego

1

olej rzepakowy

1

olej słonecznikowy

?

przyprawy

?

sól jodowana

?

Po komentarz odsyłam do punktu 44 i 13. Ilość składników mnie powala, to było męczące przepisywanie ;).

51. Delikatne warzywa z ziemniaczkami i wołowiną

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 12 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 2,00 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 66 kcal

CUKRY/100g: 1,4 g

SÓD/100g: 160 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

Warzywa:

47

– marchew

18

– ziemniaki

16,5

– przecier pomidorowy

10,5

– groszek

2

woda

?

wołowina

8,7

cebula

?

grysik ryżowy

?

skrobia

?

olej rzepakowy

0,6

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

zioła, pieprz

?

Po komentarz odsyłam do punktu 44 i 13.

52. Warzywa z makaronem i mięsem z indyka

FIRMA: Babydream

WIEK: Min. 12 miesięcy

MASA: 250 g

CENA: 4,99 zł

CENA/100g: 2,00 zł

KALORYCZNOŚĆ/100g: 69 kcal

CUKRY/100g: 2,5 g

SÓD/100g: 172 mg

SKŁADNIK

ZAWARTOŚĆ [%]

warzywa:

41,5

– marchewka

14

– ziemniaki

?

– cukinia

8,5

– seler

?

– brokuły

4

woda

?

gotowany makaron spaghetti

12

mięso z indyka

9

cebula

?

grysik ryżowy

?

skrobia kukurydziana

?

skrobia ryżowa

?

olej rzepakowy

0,65

olej słonecznikowy

?

sól jodowana

?

pietruszka

?

Po komentarz odsyłam do punktu 44 i 13.
Udało się zmieścić jeszcze trzeci zagęstnik i dać jeszcze mniej oleju rzepakowego, a sprzedać produkt w tej samej cenie. Brawo…

Krótkie podsumowanie w formie tabeli

Polecane

Budzące wątpliwości

Niepolecane

HIPP

Pierwsza marchewka

Młoda marchew z ziemniakami

Zupka jarzynowa z indykiem

Dynia z indykiem

Risotto z marchewką i indykiem

Młode jarzynki z ryżem i cielęciną

Humana

Dynia puree

Marchewka puree

Babydream

Marchewka z ziemniakami i wołowiną

Warzywa z ogrodu z makaronem

HIPP

Kluseczki z pomidorami, marchewką i indykiem

Zupka dyniowa z kurczakiem

Marchewka z ziemniaczkami i rybą morską

Rosołek z kurczaka z kaszą manną

Potrawka z ziemniaczkami i królikiem

Zupa koperkowa z ryżem i indykiem

Risotto z brokułami

Kuskus z warzywami i kurczakiem

Ziemniaki z buraczkami, jabłkiem i delikatną wołowiną

Babydream

Młoda marchewka

Pasternak

Młoda marchewka z ziemniakami

Szpinak ze śmietaną i warzywami

Marchewka z ziemniakami i mintajem

Pasternak z ryżem i indykiem

Spaghetti Bolognese po 4 miesiącu

HIPP

Zupka warzywna z indykiem

Rosołek z kluseczkami i indykiem

Zupka pomidorowa delikatny krem

Pasta Bambini – Spaghetti z pomidorami i mozzarellą

Makaron z rybą morską i brokułami

Jarzynki z kurczakiem i kluseczkami

Dynia z ziemniaczkami i kurczakiem

Pasta Bambini Rigatoni Napoli

Pasta Bambini Tagliatelle w sosie szpinakowo-serowym

Spaghetti Bolognese

Makaron z łososiem, marchewką i brokułami

Humana

Zupka jarzynowa

Obiadek pomidorowo-warzywny z makaronem

Obiadek warzywa z ryżem i indykiem

Babydream

Danie mięsne z kurczaka

Danie mięsne z wołowiną

Rozmaitości warzywne

Warzywa z szynką i makaronem

Ryż z warzywami i mięsem z indyka

Warzywa z ziemniakami i wołowiną

Spaghetti bolognese po 12 miesiącu

Risotto warzywne z kurczakiem

Słodkie ziemniaczki z patelni z warzywami

Rigatoni Napoli

Delikatne warzywa z ziemniaczkami i wołowiną

Warzywa z makaronem i mięsem z indyka

Ceny produktów

Widać wyraźnie, że cena nie idzie tu w parze z jakością. W każdej kategorii cenowej można trafić na coś wartościowego, jak i niezbyt dobrego. W tabeli podaję cenę stu gramów produktu.

Firma

Cena za 100g

Masa produktu [g]

HIPP

2,55 zł

3,35 zł

2,78 zł

2,50 zł

3,20 zł

warzywne 125

warzywno – mięsne 125

190

220

250

Humana

4,74 zł

3,15 zł

80

190

Babydream

1,99 zł

3,99 zł

2,10 zł

2,04 zł

2,00 zł

warzywne 125

mięsne 125

190

220

250

Wnioski

Czytanie etykiet to podstawa. Nie da się po prostu polecić lub odradzić kupowania słoiczków jednego producenta. Czego unikać? Myślę że po wstępie i analizie poszczególnych produktów już doskonale wiecie. Chcecie kolejnego wpisu zdaniami innych producentów? Jeśli tak, to dajcie znać 🙂

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i używanie w jakichkolwiek pracach powyższego tekstu.

Możesz również polubić…

34 komentarze

  1. Ela says:

    Super zestawienie. Przydało by się takie Gerbera i Bobovity bo mają spory asortyment.

    1. BBasia says:

      będzie 🙂

  2. ANETA says:

    Rewelacja! Az sobie wydrukuje i powiesze w widocznym miejscu! Akurat tych marek w ogole nie kupowałam, na czarną godzinę biorę Bobovite lub Gerbera – poprosze o takie zestawienie 🙂

    1. BBasia says:

      Bardzo się cieszę, że zestawienie się przyda :). A Bobovita i Gerber pojawią się w następnym wpisie 🙂

  3. Agata says:

    Super Basia, używam sporadycznie, bo faktycznie czasem sa dni kiedy otwieram ta czarna szufladę, ale na niektóre rzeczy nie zwrocilam uwagi choc czytam etykiety. Czekam na bobowite, bo ona wydaje sie ppd względem skladu w miare i chyba jako jedynie nie dodaje soli po roku.

  4. Agata says:

    Ja marzę o takiej analizie „tubek” dla dzieci, bo choć sama robie, czasem zdarza sie kupować, a sklady sa rozne.

    1. Kasia says:

      Też chętnie przyjrzałabym się tubką 🙂

      1. BBasia says:

        Wpisuję na listę tematów do poruszenia 🙂

  5. monia says:

    super zestawienie !! kiedy możemy liczyć na kolejne części ? może bobovita ????

    1. BBasia says:

      Cieszę się, że się przydaje! Kończę artykuł o Greberze i Bobovicie, pojawi się w ciągu kilku dni 🙂

      1. Paula says:

        Gdzie znajde wpis o bobovicie i gerberze ??

  6. Jadzia says:

    Natknęłam się na ten artykuł przypadkiem, a właśnie zaczynam rozszerzać dietę synkowi. Bardzo się cieszę, że ktoś odwalą dla nas, rodziców taka żmudną pracę 🙂
    Bardzo się ta wiedza przyda, dziękuję!

    1. BBasia says:

      Dziękuję za te słowa, to motywuje do dalszej pracy :)!

  7. Kasia says:

    Kawal dobrej roboty 🙂 dziękuje! Za miesiąc zaczynam rozszerzanie diety mojemu maluchowi i ten artykuł jest na wagę złota 🙂 pozdrawiam

    1. BBasia says:

      dziękuję! 🙂

  8. Agata says:

    Dziękuję za ten wpis, jest bardzo wartościowy! po przeczytaniu 2 postów sama już wiem na co zwrócić uwagę czytając etykiety!
    Mam jedno pytanie.
    Sama będąc w ciąży zarzekałam się, że słoiczki tylko w razie w.
    Mój synek za miesiąc kończy pół roku, będzie to koniec grudnia… no i oczka mi się otwarły, no bo skąd ja wytrzasne porządne niepryskane warzywa? Te eco marchewki z marketów to sciema, mam koleżankę w Kaufland i opowiadała jakie kwiatki z tymi eco warzywami są… nie mam ogródka, na targu piękne napisy „z ogródka ” ale czy to nie kolejny chwyt sprzedawców?
    Sezon na warzywa średni… więc skąd je brać? Dlatego kupiłam kilka słoików , tych jedno lub 2 składnikowych bo na etykiecie malo dziwnych dodatków, soaghetti i inne kluseczki do mnie nie przemawiają:p a kiedy mlody pozna smaki podstawowych i będzie troche starszy przyjedzie wiosna lato i na rynku będzie można dostać juz lepsze produkty

    1. BBasia says:

      Dziękuję:)
      Agata, warzywa ze sklepów są bezpieczne, mają może trochę mniejszą wartość odżywczą, ale zalecenia jedzenie „5 porcji warzyw i wowoców” zostały stworzone dla konwencjonalnej żywności, nie eko. Ilość pestycydów mieści się w normie, nawet dla dzieci, te ilości są tak dobrane, że trzeba by było jeść kilogramami jeden produkt, żeby przekroczyć normę. Linkuję wartościowy artykuł: https://www.damianparol.com/pestycydy-w-zywnosci/?fbclid=IwAR0R7cEbEMpEdq9woV_ciRmOFS52n00Tvc868jK0ZNEx5JJMi7M1vFcoIGQ.

      Za to mięso już polecam ekologiczne (np. z chowu bez antybiotyków – z Lidla).

      Za to warzywa z targu, to już inna kwestia, bo tacy ludzie już często nie przestrzegają norm, więc trzeba mieć kogoś naprawdę zaufanego. Inna kwestia, to pleśnie, które są duuużo bardziej niebezpieczne niż ta dozwolona ilość pestycydów.

      Jeśli szukasz produktów z rolnictwa ekologicznego, to muszą być one odpowiednio oznaczone, tu jest napisane jak:https://www.kukbuk.pl/wiadomosci/jak-rozpoznac-ekologiczna-zywnosc-i-nie-dac-sie-oszukac/

      Bardzo polecam też mrożonki, straty wartości odżywczej są tam naprawdę niewielkie. A można dostać różne niesezonowe warzywa i owoce.

      Pamiętaj, że konsystencja gładkich papek nie jest w ogóle polecana przez logopedów i że dzieci, które jedzą słoiczki, mają potem większe problemy z akceptacją domowego jedzenia i mniej produktów jedzą w okresie neofobii żywieniowej.

  9. Marta says:

    Fajne zestawienie. Znalazłam tylko jedną nieścisłość. Właśnie mam przed sobą zupkę warzywną z indykiem Hippa 190 g (pozycja 8) i z informacji na etykiecie wynika, że zawartość sodu to 30 mg/100g, a nie 80 mg. Nie wiem na ile to wpłynie na ocenę dietetyka, ale mnie powstrzymało przed wyrzuceniem słoika 😉

    1. BBasia says:

      Dziękuję za zwrócenie uwagi! Możliwe, że coś się zmieniło, a możliwe że faktycznie wzrok przy przepisywaniu gdzieś przeskoczył i popatrzyłam na sól.Jednak skład niestety nadal pozostaje niezbyt dobry. Mimo to, nie zachęcam do wyrzucania, jak jest już kupiony ;).

  10. Oktawia says:

    A ja mam pytanie odnośnie natki pietruszki? Napisała Pani, że natka pietruszki to koszmar w kontekście żywienia niemowląt. Dlaczego? Nie znalazłam do tej pory informacji, że jest produktem zakazanym dla niemowląt. Jak to jest? Bardzo proszę o odpowiedź.

    1. BBasia says:

      Napisałam o produkcie (słoiczku): „Ten produkt to absolutny koszmar w kontekście żywienia niemowląt. Nie dość, że bogata w sód szynka, to jeszcze producent dodał tu sól!” ;). Wcześniej piszę, że ta zielona pietruszka w składzie niewiele pomoże, gdy poza tym produkt ma kiepski skład.

  11. Gerber/Bobovita says:

    Super! Podbijam zapotrzebowanie na gerbera i bobovite! Kiedy można się spodziewać???

  12. Natalka says:

    Wielkimi krokami zbliża się moment rozszerzania diety mojego maluszka. Dziękuję za bardzo pomocny artykuł 🙂

  13. Interesujący artykuł:) będę bardziej zwracać uwagę na skład gotowych dań dla dzieci 🙂

  14. mk says:

    a jaka jest Pani opinia na temat produktów HOLLE?

    1. BBasia says:

      Tak jak w przypadku innych firm Holle ma różne produkty – i lepsze i gorsze. Kryteria będą podobne do tych, które zastosowałam do obu części artykułów.

  15. Magg says:

    Witam. Brakuje mi tutaj informacji które produkty są bio. Dlatego taki Hipp powinien dostać lepszą ocenę ze wzgledu na to że jego produkty są Bio.

    1. BBasia says:

      Podkreśliłam, że jest to analiza subiektywna. A nie uważam, aby produkt bio zasługiwał na lepszą ocenę przez sam fakt bycia bio.

  16. LidiaM says:

    Jako młoda mama dziękuję za ten wpis. Ja mam jeszcze dobre 2 miesiące do wprowadzania jedzenia ale szukam już informacji i tabelki co polecane a co nie sobie chyba wydrukuję! Ja serio myślałam że słoiczki są zdrowe, że zdrowiem i życiem naszych maluszków nikt tak łatwo by nie szafował…

  17. Lucyna Kreft-Surowiec says:

    Super zestawienia oba czytałam i drukowałam tabele żeby wystrzegać się tego co nie koniecznie jest dla zdrowia naszych pociech. Będę chciała gotować samemu więc słoik będzie tylko w chwilach desperacji lub wyjazdu. Czy jest szansa na kolejne zestawienia np. słoiczków z Lidla? Lub innych marek?

    1. BBasia says:

      Bardzo mnie cieszy, że zestawienia się przydają. Warto jednak pamiętać, że skład produktów może się zmieniać, zawsze trzeba patrzeć na etykietę, a przynajmniej kontrolnie spojrzeć raz na jakiś czas, czy nic się nie zmieniło. Pomyślę o tych z Lidla, a jakie jeszcze by się przydały? 🙂

  18. Lucyna says:

    Dziękuję za wpis. Ja staram się gotować sama, ewentualnie daję córce słoiczki Holle. Chętnie dowiem się, które z ich słoików są wg Pani lepsze, a które gorsze i dlaczego. Z tego co wiem, żaden z ich produktów nie zawiera cukru ani soli, wszystkie natomiast są ekologiczne. W czym kryć się może ta „gorszość”? Pozdrawiam, Lucyna

Możliwość komentowania jest wyłączona.